Virtuální realita

Virtuální realita vám umožní přenést se na místa, kam byste se normálně nedostali a naplno toto prostředí simuluje. Umožňuje vám se přenést na různá místa po celém světě nebo třeba také do vesmíru, ale i do fiktivního světa počítačových her.

Zatímco 3D brýle působí jen vizuálně, virtuální realita na vás působí jak vizuálně, tak i sluchově a hmatově. Pro ponoření do virtuální reality potřebujete speciální brýle a případně také rukavice, které simulují hmatové vnímání.

V řadě měst v České republice už tak vznikly herny, kde si tento nevšední zážitek můžete vyzkoušet. Cena za hodinu se pohybuje okolo 200 až 300 Kč a vybírat můžete z několika her od akčních či hororových až po pohádkové pro menší děti či kouzelnické, můžete například zkusit létat na koštěti jako Saxana nebo Harry Potter. Kromě her si ale také můžete vyzkoušet, jaké by to bylo létat jako pták, projít si Grand Canyon, skok z mrakodrapu nebo třeba podívat na vaše oblíbené místo pomocí Google Earth.

Virtuální realitu si dnes už můžete užít i doma. Stačí, když si pořídite už zmíněné speciální brýle, které připojíte k hardwarově silnému počítači nebo k herní konzoli. Ceny virtuálních brýlí jsou různé, pohybují se od pár stovek až po několik tisíc. A nezbytné je mít i speciálně upravené aplikace, které vás do virtuální reality přenesou, těchto aplikací se dá sehnat několik stovek a spousta z nich je i dostupná zdarma. Youtube se tomuto novému fenoménu také věnuje a vznikla už řada videí pro virtuální realitu. Lze zde tak sledovat herní streamy nebo videohry.

Virtuální realita však neslouží jen k zábavě, uplatnění našla také například v lékařství, kde umožňuje vytvořit prostorové modely, v armádě, kde se používá k simulaci létání nebo také došlo k vytvoření modelu Osvětimi ve virtuální realitě, což pomáhá usvědčit nacistické zločince.