Jak levně a efektivně uspořádat dětský pokojíček

Děťátko je veliký dar, je to jedinečná bytost, který si zaslouží ale také své soukromí a své hnízdečko, které mu bude příjemné. Jak ho správně vytvořit?

1) Vhodné prostory

Dětský pokojíček by měl být prostorný, dostatečně prosvětlený oknem, neměl by být vlhký, zatuchlý, ani jinak znečištěný. Pokud je vlhký, lze zakoupit spoustu odvlhčovacích přístrojů. Zdi by měly být vymalovány příjemnými, ne křiklavými nebo tmavými barvami. Ideální jsou světlé odstíny zelených, žlutých nebo smetanových barev. Podle Marie Montessori, italské lékařky jsou nejvhodnější pro děti bílé zdi. Podlaha by měla být pro děti příjemná, ne moc chladná, a také v tlumivých barvách. Pro děti je vhodný koberec, který se ale hůře udržuje, v současnosti mezi nejmodernější trendy patří vinylová, nebo plovoucí podlaha, popřípadě lino, doplněné kusovým kobercem.
tři obrazy

2) Nábytek

Nábytek by měl být úměrný velikosti dítěte, jeho potřebám, ale hlavně by měl být bezpečný, neponičený, účelný. Nejlépe, pokud se nekombinují různé dekory dřeva. Tmavý nábytek se hůře udržuje, každé smítko prachu na něm bude vidět. Bílý nábytek lze kombinovat s dalším dekorem dřeva, navíc je moderní, nadčasový, a lze kombinovat s mnoha doplňky.
Nábytek by se měl v místnosti vhodně uspořádat, pracovní stoly by měly být pod oknem, kde je zajištěn dostatek přírodního světla. Postel by neměla být naproti dveřím, ačkoliv to spousta dětí vyžaduje. Skříně ani skříňky by neměly zasahovat do prostorů okna, aby nebránily přístupu slunečních paprsků. Nezapomínejte ani na radiátory, před které by se také neměl větší nábytek stavět, aby nebránil přístupu tepla z topení.
dětský pokoj

3) Hračky

Rozbité hračky patří do koše. Nezapomínejte, že děti sice hračky potřebují, ale nepotřebují jich tolik, že neví, pro kterou se dříve rozhodnout. Ty, se kterými si dítě už nehraje se mohou dát na charitu, darovat nebo prodat jiným dětem, nebo je schovat do kumbálu.
plyšový slon

4) Doplňky

Obrázky a doplňky visící na zdi by měly viset tak, aby na ně dítě hezky vidělo, visíme je přece pro děti, a ne pro nás. Měly by i pro dítě být estetické, měly by pro ně něco znamenat. Porcelánová váza z 15. století je sice hezká, ale málo který předškolák dokáže její hodnotu ocenit. Mnoho krásy udělá kusový kobereček, pár fotek nebo obrázků, polička s osobními předměty, hezký přehoz přes postel, a co nějaké designové křesílko nebo puff?
Při budování pokojíčku myslete hlavně na děti, to, co se líbí Vám, nebo má nějakou hodnotu pro Vás, nemusí být estetické pro děťátko, řiďte se hlavně jejím vkusem, jen korigujte racionálno.