Maliny – šťavnaté a zdravé plody léta

Kdo by neměl rád maliny? Tyto slaďoučké, nakyslé červené plody jsou symbolem léta a pro spoustu lidí představují oblíbenou pochutinu, bez které se jejich léto neobejde. Hospodyňky z nich pečou nejrůznější moučníky, koláče, bublaniny, dělají džem, kynuté knedlíky…ale věděli jste, že kromě skvělé chuti, jsou maliny mimořádně zdravou rostlinou? A nejenom samotné plody. Z malin můžete využít i listy, které mají v sobě spoustu vitamínu C, který je důležitý pro naše zdraví a posílení imunity. Jenom se nedoporučuje sbírat listy z malin, které vám rostou na zahrádce. Lépe uděláte, když si vezmete listy z maliníku, které rostou v lese.

maliny

Nebo si můžete zakoupit čaj z maliníku, který má jemnou chuť s ovocnými tóny, je osvěžující a jeho pitím uděláte něco pro své zdraví. Čaj se doporučuje pít, pokud máte potíže s trávením, například při průjmových onemocnění, nebo pokud trpíte na záněty střev. Ženám pomůže i v období bolestivé menstruace a taky se doporučuje pít těhotným ženám. Proč? Protože čaj z maliníku vám usnadní průběh porodu. Pravidelné pití jednoho až dvou šálků denně asi dva měsíce před porodem vám pomůže zkrátit dobu porodu a slouží také jako prevence komplikací při porodu.

maliny

Měl by také tlumit porodní bolesti a zajistit rychlejší zotavení v době po porodu. A co samotné plody malin? I ty mají neméně úžasné účinky. Ocení je hlavně muži, kteří trpí erektilní dysfunkcí, jelikož maliny podporují erekci a zvyšují hladinu testosteronu ve vaší krvi. Podporují také mužskou plodnost, a proto se doporučují pít mužům, kteří jsou neplodní, či mají sníženou plodnost. Taktéž posilují imunitu a slouží jako prevence civilizačních onemocnění. I plody malin pomáhají při silné a bolestivé menstruaci, ale nemají takový účinek, jako již zmíněné listy maliníku. Nezapomeňte tedy v létě zařadit maliny do svého jídelníčku a vychutnejte si do sytosti tyto zdravé, vynikající plody.