Zadluženost Čechů


Doby, kdy banky půjčovaly a půjčovaly a to téměř na cokoliv a téměř komukoliv, už jsou naštěstí pryč, bohužel půjčky zůstaly.
Lidé si půjčují stále dál, i když banky už nepůjčují tak často a podmínky pro získání půjčky jsou přísnější, a přestože podle odborníků se půjčky vyplatí pouze v případech, že si chcete půjčit na něco, co neztratí svou hodnotu ještě během splácení, např. na bydlení nebo investici do podnikání.

Většina lidí si však stále půjčuje dá se říci„zbytečně“, musí mít nový model mobilního telefonu, nový tablet, nové oblečení, televizi, dovolenou…..a z výplaty nejsou schopni nic ušetřit, protože žijí tzv. „z výplaty do výplaty“.
Úplně nejhorší možnou variantouje, když si lidé vezmou další půjčku na splácení předchozích, a to může vést velmi brzy k bludnému kruhu, až nebudou vědět, kterou půjčku splácet jako první, a v nejhorším případě, když přijdou o zaměstnání a nebudou schopni splácet vůbec.

Banky po 3 měsících všechny půjčky zesplatní, to znamená, že možnost splácet u banky už nemůžete, ale bude po Vás chtít celou částku njednou, hůře na tom mohou být ještě lidé, kteří mají půjčky u nabankovních sektorů, tam kromě celé částky najednou mohou lidé počítat s opravdu vysokou sankcí.

Pokud i přesto lidé nezaplatí (většina prostě nemá z čeho), čeká je hromada upomínek, až po vymáhání exekučně, kdy jim může být zabaven veškerý majetek.

Zhruba v roce 2015 nesplácelo své krátkodobé, osobní půjčky přibližně 280 tisíc lidí, u hypoték je to mnohem méně.
Možnou variantou, jak z tohoto bludného kruhu ven může být poslední dobou hojně využívaný „osobní bankrot“ čili oddlužení. O ten se žádá u soudu, a na základě Vašich příjmů Vám bude buď povolen nebo ne, je to ovšem období svým způsobem „přežívání“, za dobu 5 let musíte být schopni splatit minimálně 30 procent všech svých závazků. Tudíž soud rozhodne o tom, jakou částku Vám měsíčně „musí“ nechat na pokrytí životních nákladů a všechny Vaše příjmy nad rámec této částky putuje k věřitelům.

Dobrou zprávou však je, že lidé už si v dnešní době půjčují méně a většinou už na věci, které se jim vyplatí i v budoucnu.