Jak vybrat správný fotoaparát?


1)Musíme si ujasnit, na co fotoaparát budeme používat
Musíte vědět, jak budete fotoaparát používat. Tedy zda ho chcete jen k zachycení okamžiků na rodinné dovolené, fotografování krajiny nebo chcete pořizovat profesionálnější fotky, například portréty. Tady je také důležité si urovnat, jak je pro vás důležitá kvalita fotky. Pokud budete fotit děti, které neustále pobíhají nebo nějaké sportovce, bude pro vás kvalita fotky určitě důležitá. Nezbytné je i v jakých podmínkách chcete fotografovat, například pokud budete chtít fotit pod vodou, je lepší zainvenstovat do kvalitního voděodolného fotoaparátu

2)Cena
Dále je důležité, abyste věděli, kolik chcete do vašeho fotoaparátu investovat. Fotoaparát se dá pořídit za pár tisíc, nejlevnější fotoaparáty seženete už od tisícovky, až po profesionální fotoaparáty, které stojí i více než sto tisíc.

3)Typ
Typů fotoaparátů máme několik a zaleží, jestli jste začátečník nebo už zkušený fotograf. Pokud jste začátečník, bude vám určitě stačit levnější fotoaparát, který snadno nastavíte, nemá zbytečně moc funkcí a je velmi skladný.

Pokud fotíte častěji a chcete si pořídit kvalitnější fotografie, které si třeba budete i moci upravit v počítači, hodí se pro vás o něco dražší kompaktní fotoaparát, který už bude mít více funkcí, které si pro správnou fotografii nastavíte. Většinou má také lepší zoom či větší paměťovou kartu.

Pro profesionální uživatele, ne však ještě úplně profesionály, se vyplatí pořídit si zrcadlovku, ty už jsou o několik tisíc dražší, nabízí řadu funkcí, můžete měnit objektivy, přidávat blesky apod. Nevýhodou je, že jsou poměrně velké a musíte je většinou nosit ve speciální tašce pro ně určené. Pokud byste se nechtěli „tahat“ se zrcadlovkou, řešením by pro vás mohl být kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy. Tyto fotoaparáty dnes už svou kvalitu v některých případech mohou kvalitou nahradit i zrcadlovky.

Pro profesionály jsou pak důležité zejména objektivy, které kolikrát mohou stát i více než samotný fotoaparát.