Počítačový virus, proč nás tu otravuje?

Kdokoliv, kdo má doma počítač, kdo ho měl nebo si ho chce zakoupit, se jednou setkal či setká s virem, a nejen s tím biologickým. Pokud vám někdy zničehonic zčernala obrazovka nebo vám vyskočilo okénko či se vám náhodně přemisťovaly soubory, máme pro vás špatnou zprávu, máte zavirovaný počítač. Jak se proti virům bránit, to vám řekne kde kdo, ale neříkejte, že vás nikdy nezajímalo, kdo vlastně takový počítačový virus tvoří? U kterých dveří bychom si měli tedy odplivnout?

komunikace
 

Pomsta, to je prevít!

Vznik viru má několik příčin. Uvedeme si proto některé z nich, které jsou nejpravděpodobnější.
 
Velké softwarové firmy zaměstnávají jen ty největší odborníky z branže, co se ale stane, když nějakého takového odborníka vyhodí? Občas má každý, kdo přijde o práci, chuť nejraději celou firmu zapálit. Někteří na to jdou ale trošku chytřeji, proč poslední den práce nevypustit nějaký neřád do firemní sítě? Pro vyhozeného to bude náramná sranda a pro celou firmu jedna velká katastrofa.
 
U programátorů ještě chvíli zůstaneme. Někteří jen v podobě virů zkouší mantinely svých schopností. Jedná se především o ty, kteří chtějí vyzkoušet, jak moc svému řemeslu rozumí, a tak vypustí nějaký ten škodlivý virus do sítě. Mnohdy se jim ale jejich vlastní výtvor vymkne z rukou a jako Frankenstein svému stvořiteli začne dělat pěknou neplechu.
 

Peníze nesmrdí

Už jste si někdy říkali, že některé antivirové programy trošku blbnou? To se vůbec nemusíte divit, někdy stačí vytvořit nějaký pěkný vir, ten nám bude chvilku řádit a pak ho zastavit svým vlastním antivirem, no není to zlatým klíčem k úspěchu? Firmě pak stoupnou tržby, a ještě se poplácá po rameni, kolik virů že to vlastně už zastavila.
 
Spam, setkali jsme se s ním všichni a všechny nás otravuje, někoho více, někoho méně. Často se stává, že virus dokáže nařídit vícero počítačům, aby tento hrozný zločin proti lidskosti vypouštěly do světa. Dávejte si proto pozor a spamy raději vůbec neotvírejte, ať potom nejste onou rakovinotvornou buňkou vy!
 
V neposlední řadě míří vir přímo na napadeného uživatele, ať už v podobě vyhrožování a vydírání s vidinou zisku či jako účinná devastace konkurenčních domén, které se takovému útoku neubrání.

ochrana
 

Stačí jen pár kliknutí!

A úplně naposled tu máme neškodné vtípky, u kterých se například nadřete k smrti, zatímco budete klikat na OK. Žádnou vážnou hrozbu nepředstavují, jenom chtějí napadeného „trošku poškádlit.“ Koneckonců, raději je lepší si klikat a unavit se, než řešit složité a časově náročné léčebné procedury, není to tak?