Nelibá vůně z pračky – co s ní?

Než se rozhodnete volat servis na pračku, zkuste nejdříve několik rad, jak se zápachem z pračky zatočit. Pokud nevoní ani prádlo, je potřeba s tím hned začít něco dělat. Jestliže jste pračku do té doby ani nečistili, je zaděláno na potřebu kompletní údržby.
otevřená pračka
Je potřeba si uvědomit, že zápach způsobují bakterie a plísně, které se usazují nejraději na gumovém těsnění bubnu, v hadicích případně v plnicích nádobkách na aviváž a prášek. Jako první pomoc tedy zkuste všechny tyto součásti pračky vyčistit. Vzhledem k tomu, že některé záhyby jsou místy špatně dostupné, nebojte se použít starý kartáček na zuby apod. Nádobky na aviváž a prášek můžete také dát vyčistit do myčky. Stejně důslední musíte být i u gumového těsnění, jsou tací, kteří jej vytírají po každém praní.
Pokud je třeba udělat hloubkové čištění, použijte speciální čisticí prostředky k tomu určené. Nebo si můžete pomoci octem a sodou, což jsou naprosto nepostradatelní pomocníci pro ty z vás, kteří dají na staré dobré rady a chtějí šetřit s používáním zbytečné chemie. Soda a ocet se buďto dají vlít rovnou do nádobek anebo přímo do bubnu. Pokud budete lít ocet přímo do bubnu, nastavte takový program, který má nejvyšší teplotu. Tvrdí se, že stačí dva šálky octa, ale pokud dáte více, umocníte tím čisticí účinek.
display pračky
Obecně se doporučuje čas od času vyprat i na vysokou teplotu a ne jen na 40 stupňů. Je také možné, že má vaše pračka čisticí program, který je dobré občas využívat. V neposlední řadě se také zaměřte na filtr, který je ve spodní části praček. Nechejte z něj vytéct vodu. Před tím si ale nachystejte větší plech či objemnější nádobu, vody tam bývá dost.
Pračku nechávejte větrat, protože pokud vlhkost nemůže odcházet, je zaděláno na bakterie a zápach. V případě, že ani tato doporučení nezaberou, mohou zdatní kutilové rozebrat přívodní hadice a vyčistit je.