Nejvyšší hory světa

Jaké jsou nejvyšší hory světa? Jistě všichni pamatují ještě ze základní školy, že za nejvyšší hory jsou považovány Mount Everest, ale také K2. Jaký je ale seznam deseti nejvyšších hor světa, které rozhodně stojí za to navštívit? Vycestujte s námi alespoň teoreticky.

10. Annapurna
Horský vrchol se tyčí ro výšky sedm tisíc a dvě stovky metrů. Je dlouhý pětapadesát kilometrů a má celkem šest vrcholů, přičemž ten nejvyšší dosahuje výšky osmi tisíc devadesáti metrů. Tento nádherný vrchol je součástí Himalájí v Nepálu, a jako první jej objevila francouzská expedice v polovině minulého století. Jedná se o první osmitisícovku vůbec, kterou kdy člověk zdolal.
himaláje annapurna
9. Nanga Parbat
Nanga Parbat, v překladu Nahá hora, je nejvyšší horou Pákistánu, která byla poprvé zdolána až v roce 1953 německou expedicí. Nepodařené pokusy horu zdolat sahají do devadesátých let devatenáctého století a hora si vyžádala více než čtyři desítky životů.

8. Manáslu
Hora s nejkrásnější scenérií Nepálu měří osm tisíc a sto šedesát tři metrů, jako první ji zdolali Japonci v roce 1956.

7. Dhaulágirí
Pouze o čtyři metry vyšší než Manáslu se také nachází v nepálských Himalájích. Zdolala ji poprvé švýcarská výprava v šedesátých letech.

6. Čo Oju
Tato hora leží na samotné hranici mezi Tibetem a Nepálem. Vzhledem k tomu, že právě přes ni vede obchodní stezka mezi oběma zeměmi, se dá říct, že jde o nejsnáze zdolatelnou osmitisícovku.

5. Makalu
Strmé stěny a ostré hřebeny pokořili v roce 1955 Francouzi. Hora měří bez patnácti metrů osm a půl tisíce metrů.

4. Lhotse
Lhotse je úzce spojená s Mount Everestem. Měří půl devátého kilometru a šestnáct metrů k tomu a obvykle se právě skrz ni dobývá nejvyšší hora světa.
indie kančendženga
3. Kančendženga
Ta měří osm tisíc pět set osmdesát šest metrů a až do roku 1852 ji svět měl za největší horu planety.

2. K2
Nejvyšší hora Pákistánu je se svými 8611 metry nejtěžší horou na zdolání na světě.

1. Mount Everest
Měří 8848 metrů a každý rok roste minimálně o pět milimetrů.