Na vzdělání není nikdy pozdě

Chtěli jste studovat, ale nebyly k tomu dostatečné finanční prostředky, museli jste vydělávat, pomáhat rodině nebo se starat o děti? Máte pocit, že už vám ujel vlak?
Nic z toho nemusí vadit, a pokud máte chuť, můžete si splnit svůj sen anebo se jen občasně vzdělávat, setkávat se s lidmi a užitečně a příjemně si krátit volné chvíle.
jablko na učebnicích
V současné době si můžete vybrat z nepřeberného množství krátkodobých i dlouhodobých kurzů a přednášek.
Vzdělávací kurzy fungují při běžných institucích po celé republice. Některé např. pořádají pro starší lidi a seniory pravidelné výjezdy a vyučují a pomáhají při práci s počítači a tablety formou zábavy.
Jiné seznamují s geocatchingem, což je v podstatě hra pro mozek a nohy, skvělé spojení sportu, pobytu v přírodě a hra s praktickým využitím technologií. Geocaching spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku tzv. CACHE (keš), na internetu jsou její souřadnice a ostatní tu schránku pomocí navigačních přístrojů GPS hledají.
Aktivity a kurzy jsou pořádány přímo členy institucí či dobrovolníky.
Na mnoha místech probíhají také kurzy pro ovládání mobilních telefonů. Jedná se o individuální pomoc jednotlivcům s problémy, které zrovna řeší při používání tohoto zařízení.
Při kulturních institucích se můžete přihlásit do tzv. muzejních společností. Jsou to organizace přidružené k určitému muzeu, s kterým spolupracují. Sdružují převážně seniory, ale i jiné nadšence a pořádají přednášky, exkurze a zájezdy. Většinou si nárokují jeden roční poplatek v řádech desítek korun. Z nabízených tematických oblastí od archeologie, přes historii, botaniku, lékařství, astrologii atd. si vybere opravdu každý.
 prarodiče na procházce
Dlouhodobější nabídkou jsou potom obory na Univerzitách třetího věku (U3V), což je koncepce celoživotního vzdělávání pro zájemce všech věkových kategorií. Tento speciální vzdělávací program pro seniory má původ ve Francii a v českém prostředí došlo k jeho založení v Olomouci v roce 1986. První taková akademická však vznikla v Praze a naplno se rozvinula po roce 2000. V současnosti tuto možnost nabízí většina českých veřejných vysokých škol. Na každý kraj vychází minimálně jedna, čili možnost studovat i v pozdějším věku mají téměř všichni. Další navíc vznikají také v rámci vyšších odborných škol v menších městech.
Jejich podstatou je fakt, že se může přihlásit každý, cenově to vychází na pár stokorun za semestr, požadavkem je dokončené středoškolské vzdělání (v některých případech stačí základní škola) a absolvent získá osvědčení o absolvování kurzu.
Nabídka je zaměřena na rozšiřování znalostí i možnost seberealizace v oblasti společenských a přírodních oborů, vědy, techniky a kultury. Ke studiu se mohou přihlásit lidé, kteří nikdy vysokou školu nestudovali, ale i absolventi, kteří chtějí pokračovat.
 
Pokud toužíte po dalším vzdělání, je pro vás tato cesta jasnou volbou.
Na kurzech se navíc setkáte se svými vrstevníky a společně můžete sdílet nové poznatky, zkušenosti a zážitky.