Jak uspořádat pracovní stůl

1. umístění stolu

Prvním krokem je správné umístění pracovního stolu. Důležité je vybrat takové místo, které ve Vás bude vyvolávat příjemné a pohodové pocity, ale ne zase tak, aby Vás svádělo k prokrastinaci. Velmi výhodné také je, abyste v místnosti, ve které máte pracovní stůl, měli dostatečný prostor se občas projít po místnosti a protáhnout se. Ač se to nezdá, je to velmi efektivní.
bílá kancelář 

2. Světlo

Světlo je pro práci velmi důležité, a to jak světlo denní, tak světlo umělé. Pokud zařizujete pracovní stůl v letních měsících, kdy je světla více, je nutné se zamyslet, jak bude pracovní stůl osvětlen v zimních měsících, kdy je světla naopak velmi málo. Světlo by nemělo být příliš tlumené, ale ani příliš silné, aby Vás nebolely oči. Denní světlo získáme díky oknu, je tedy vhodné stůl postavit právě směrem k oknu. Zde je ale důležité zamyslet se nad výhledem. Někoho může pohled na rušnou ulici podněcovat k větší produktivitě, někoho ale může tento výhled nesmírně rušit. Stejné je to také s výhledem do klidné oblasti. Zvažte tedy, jaký výhled vyhovuje právě Vám.
 

3. Vhodná pracovní židle

Při pořizování pracovní židle se řiďte zejména vlastními preferencemi. Pokud se Vám dobře sedí na tvrdém, mějte tvrdou židli. Pokud nesnášíte opěradlo, kupte si židli bez něj. Důležité jednoduše je, abyste se Vy sami cítili pohodlně a vydrželi na židli sedět celou pracovní dobu. Pokud budete mít židli, která je pro Vás nepohodlná, bolí Vás z ní záda a nevydržíte na ní déle než 15 minut, bude pro Vás práce utrpením a těžko můžete za takových podmínek pracovat efektivně.
pracovní stanice

4. Zbavte se zbytečností

Pokud máte předchozí body splněny, ale pořád Vám to nějak nejde, porozhlédněte se po svém stole, zda na něm nemáte zbytečně moc věcí. K tomu, aby Vaše práce byla efektivní, je dobré si stůl uklidit a mít na mě pouze to, co bezprostředně potřebujete ke své práci. Zbavte se tedy různých „lapačů prachu“ a podobně. Naprosto nevhodné je mít na stole odpadky, nedojedené jídlo nebo špinavé nádobí. Když už jsme u toho, u pracovního stolu nikdy nejezte. Pracovní stůl slouží k práci, na jídlo potřebujete klid, nehledě na to, že pak často dochází k tomu, že si jídlem zašpiníte například důležité dokumenty. Věci, které každodenně nepotřebujete k Vaší práci, ale přesto jsou důležité, schovejte do šuplíků, kde k nim budete mít snadný přístup.
 

5. Pořiďte si květinu

Květina na pracovním stole Vám navodí pozitivní náladu. Nejlepší je pořídit si květinu v květináči a pokud možno co nejdéle kvetoucí, aby Vám dělala radost co nejdéle.