Co byste měli vědět o plemeni Akita

Akita Inu pochází z Japonského ostrova Honšú. Byl pojmenován podle oblasti Akita, z které pochází.

O historii Akity toho víme poměrně dost. Je totiž považováno za jedno z nejstarších psích plemen. Ostatky původních psů této rasy se datují až 5000 let před naším letopočtem. Psi byli dříve určeni do drsných podmínek, především pro lov velké zvěře, medvědů nebo jelenů. Lidé si je také pořizovali, aby chránili jejich majetek. Dříve byli také tato plemena menší, než je tomu teď, jelikož neměli tolik potravy. V Japonsku se těšilo velké úctě. Lidé vyráběli sošky psů se zatočeným ocasem a vztyčenými uši, které sloužili jako dárek a symbol ochrany a míru.

pes

V minulosti hrozilo až vyhubení tohoto plemen, protože v Japonsku se stali velmi oblíbené psí zápasy. Ty ale vyžadovali agresivní a krvežíznivé psy. Proto bylo plemeno Akita kříženo s jinými plemeny, aby docílili takové rasy. S zákazem psích zápasů se situace zlepšila a dnes je toto plemeno rozšířené prakticky po celém světe.

Toto plemeno můžete také znát z dojemného snímku Hačiko, o oddaném psovi, který svého pána tolik miloval, že se nikdy nesmířil s jeho smrtí.

akitu

Pokud uvažujete, že si psa pořídíte, vězte, že dostanete vynikajícího a věrného společníka. Akitu jsou svým páníčkům plně oddaní a to tak, že bez jejich přítomnosti trpí. Proto nejsou rozhodně vhodní pro majitelé, kteří jsou skoro celé dny v práci. Akitu není pes, který by vydržel většinu dne sám doma. Má většinou mírnou a přátelskou povahu, ovšem projevuje se dominantně k jiným zvířecím samcům. Je to aktivní pes, který ale bude skvělým parťákem i pro lenošení. Vyžaduje ale pravidelnou aktivitu, pozornost a procházky. Je také vhodným pejskem, pokud máte děti. Většina Akitů děti miluje a bude se s nimi přátelit a chránit je, stejně jako zbytek vaší rodiny. Pokud si chcete pejska pořídit, určitě si pořiďte jen psa s průkazem původu. Nepodporujte množírny!