Vybavujeme byt paletami

Přijdete na návštěvu k několika známým a všichni mají byt nebo dům zařízený do podobného stylu, vybavený nábytkem z velkých obchodních domů anebo internetu – jak přes kopírák. Proč si ale nepořídit něco úplně jiného, originálního? Vyzkoušejte si vyrobit své vlastní designové kousky z palet. Nejenže v nich zanecháte kousek své osobnosti, ale také ušetříte pár kaček, které se vždycky hodí.

pět palet epal

Škůdců v paletách se bát nemusíte

Vzhledem k tomu, že palety jsou vyráběny za účelem transportu různých výrobků a materiálu, je třeba zamezit šíření škůdců. Jsou proto tepelně chráněny – zahříváním dřevěných přířezů v paletách na minimálně 56°C alespoň na 30 minut. Tím se dřevo sterilizuje.

Při výběru palet je dobré se rozmyslet, zda budete kupovat použité, nebo nové. Použité vás sice vyjdou levněji, avšak nikdy nevíte, kde všude byly a s čím přišly do styku. U nových si sice připlatíte, ale máte jistotu, že jsou čisté.

A jak na výrobu nábytku z palet?

·         Důležité je předem promyslet, co zrovna budete z palet vyrábět a podle toho si spočítat potřebný počet. Ten závisí také na jejich velikosti.

·         Jestliže máte použité palety, zkontrolujte, zda v nich nejsou hřebíky a případně je odstraňte.

·         Poté povrch palet důkladně zbruste dohladka, aby nikde nedrhl a nekoukaly z něj třísky.

·         Nalakujte nebo nalazurujte palety. Předtím můžete ošetřit impregnací na dřevo.

·         Nakonec můžete použít průhlednou barvu.
posezení z palet

Tipy na výrobky z palet

1)      Asi nejčastěji se z palet vyrábí postele. Ty můžete udělat jednopatrové u země, nebo dvoupatrové. Pokud najdete správné rozložení palet, součástí vaší postele můžou být rovnou i noční stolky. Velice moderní je také podsvícení postele led žárovkami

2)      Do obýváků si můžete vytvořit sedací soupravu a k ní konferenční stolek. Výhodou takového sedačky je, že si ji můžete udělat jakkoliv vysokou a především do jakéhokoliv tvaru – rovnou, rohovou nebo třeba do tvaru písmene U. Konferenční stolek může ležet buď na zemi anebo k němu můžete přidělat kolečka pro lepší manipulaci. Většinou bývá složený ze dvou palet a tak skrývá i krásný odkládací prostor uvnitř.

3)      I když se to nezdá, z palet si můžete udělat i jídelní nebo pracovní stůl. Oboje už ovšem vyžaduje trochu zručnosti. Na pracovní stůl si můžete dát například i skleněnou desku.

4)      Z jednoho kusu palety můžete vyrobit jednoduché a praktické pomocníky, jako například botník, polička nebo věšák

5)      Ženy jistě ocení také paletové truhlíky na květiny nebo bylinky

6)      Zahradu si můžete ozvláštnit paletovým barem a židlemi

7)      Opravdovou vychytávkou je pak paletový bazén, kde jednoduše sestavíte palety do kruhu, připevníte k nim bazénovou folii a můžete napouštět vodu