Složitosti dopravy v Istanbulu

racci u loděNejlidnatějším a největším městem Turecka je právě Istanbul. Pro většinu Čechů je mnohem známější a navštěvovanější, než hlavní město Turecka, Ankara. Istanbul je také znám tím, že se rozkládá na dvou kontinentech – evropském a asijském. Turisté navštěvují především evropskou část, na které je nejvíce turistických cílů, nicméně doprava po Istanbulu může být pro turisty složitá. Na turisty zde čeká mnoho záludností.

 

V mnoha turistických průvodcích se dozvíte, že je vhodné využívat při cestování po Istanbulu taxi. Řidiči taxi zde však často přistupují k navyšování cen za dopravu pro turisty. Turisté by si měli dávat pozor, zda je zapnutý taxametr. Lepší a levnější variantou této služby je nám známý Uber. Obvykle využívá kvalitnější vozidla a hlavně je pro turisty výhodnější.

panoramatický pohled na istambul

Pro nás známým a velmi využívaným způsobem dopravy jsou autobusy. Autobusová doprava v Istanbulu je dost využívána zejména místním obyvatelstvem. Pro turisty je však dosti nepřehledná. Existují zde totiž očíslované autobusové linky, jejichž trasa je předem dána. Nenajdeme zde ale žádné časové harmonogramy či jízdní řády. Chcete-li tedy cestovat po Istanbulu autobusem, budete čekat na autobusové zastávce do té doby, než daná autobusová linka přijede. Je tedy vcelku nemožné plánovat, kdy dojedete tam, kam potřebujete.

 

Ke spojení mezi evropskou a asijskou částí Istanbulu je nejvhodnější využít trajekty nebo metrobusy. Trajekty se využívají nejen pro přepravu přes Bospor, ale lze se s nimi dopravit i na vzdálenější místa na jedné straně Istanbulu, či při výletu na Princovy ostrovy. Metrobus je nadzemní autobusová linka, která má vyhrazený uzavřený pruh. Díky tomu je v istanbulské městské dopravě opět velmi využívanou variantou pro místní obyvatelstvo. Nevadí-li Vám přeplněné autobusy a potřebujete se rychle dostat na druhou stranu Istanbulu, jsou metrobusy vhodným řešením i pro Vás.

 

Zejména na evropské straně Bosporu se v posledních letech čím dál více používaným způsobem přepravy stává metro. Množství jeho linek a stanic stále stoupá a jsou pomalu rozšiřovány i v asijské části Istanbulu.

 

Kromě těchto druhů dopravy se v této evropsko-asijské metropoli můžete setkat i s tramvajemi, historickou tramvajovou linkou, lanovkami a železnicí. Hromadná doprava je v tomto patnáctimilionovém městě vždy velmi přeplněná a pohodlí v ní proto turisté nenajdou.

 

Na závěr jedna rada pro turisty. Pro jednodušší využití hromadné dopravy je výhodné si zakoupit Istanbulcard. Jedná se o čipovou kartu, kterou lze pořídit na mnoha místech a dobíjí se na libovolnou částku na více než 2000 elektronických automatech v Istanbulu. Cena jízdného s touto kartou je mnohem levnější.