Proč teče voda v řece?


Víte, co způsobuje, že voda v řece teče? Pokud si pamatujete učivo základní školy, tak odpovíte, že je to způsobeno gravitací. I když nám připadá, že řeka je téměř v rovině, nenápadný sklon tam je. U vodopádů je to lépe pochopitelné, že voda padá dolů. Ale stejně je zvláštní, že vodu v řece rozpohybuje i tento malý sklon a voda doteče až do moře.

řeka

Voda má vícero zajímavých vlastností, které se člověk naučil využívat. Například princip spojených nádob, ve kterých bude hladina vždy ve stejné úrovni, se využívá ve vodojemech a poté k rozvodům vody po celém městě.

Někdy je však třeba vodu dostat například z jímky nebo z kontejneru do jiného kontejneru nebo do kanalizace. Na to potřebujeme čerpadlo.

Vybrat správné čerpadlo, k tomu potřebujeme znát hodnoty jako přepravovaný objem tekutiny, druh tekutiny, protože záleží na hustotě, čas, za který se má tekutina přečerpat, vzdálenost, kterou musí tekutina překonat, výšku, do jaké chceme tekutinu čerpat a v neposlední řadě je třeba zvážit i jak často bude čerpadlo pracovat. Některá čerpadla mohou čerpat nonstop celý den i noc každý den bez přestávky celé roky. Jiná čerpadla můžeme spouštět jen párkrát do měsíce na pár minut.

čerpadlo

Pro výběr správného čerpadla Plzeň se vždy vyplatí kontaktovat prodejce a ujasnit si s ním naše představy o čerpadle. Aby se vám nestalo, že budete mít pod střechou nádrž pro dešťovou vodu a když spustíte čerpadlo a budete chtít zalévat zahradu, tak abyste neměli tak silné čerpadlo, které přestříkne fotbalové hřiště a vy zalejete zahradu všem sousedům širokém v okolí vašeho domu. Anebo opačně, zvolíte čerpadlo tak slabé, že neprotlačí vodu ani dvacetimetrovou hadicí a vy budete muset zalévat pomocí kyblíku.

Voda je pro náš život nezbytná a pokud k vám nedoteče samospádem, tak si ji musíte přečerpat vhodně vybraným čerpadlem.