Bydlení ve vlastním aneb kouzlo rodinného domu

Dle konstatování odborníků i ze strany psychologů je ukazatelem, že lidé žijící v rodinných domech jsou více orientovány na rodinu a tradice, jako je prostě pocit bezpečí, soukromí, jistoty. Nicméně však rodinný dům znamená více času ohledně neustálé péče a údržby. V tomto směru je mnohem náročnější než pohodlné bydlení v paneláku apod.

snový dům

Mezi hlavní výhody náleží komfort v rámci soukromí. Lze si užít maximální pocit svobody. V rodinném domě nejste limitováni časem pro večerní klid. Můžete si ve vlastním domku poslouchat hudbu i v pozdních hodinách, stejně tak pořádat zahradní párty či mít puštěnou pračku se sušičkou.

Stavba rodinného domu svépomocí

V rámci pořízení rodinného domu se nabízí mnoho možností a variant. Lze zakoupit již rodinný domek, nechat si postavit rodinný dům tzv. na klíč nebo využít jednu z dalších potenciálních alternativ

Jestliže se rozhodnete pro stavbu rodinného domu svépomocí, je třeba vědět, že svým způsobem může být někdy dosti zdlouhavá. Avšak neustále narůstá zájem ze strany populace. Mezi hlavní důvody náleží finanční situace. Ne každý obdrží požadovaný úvěr či půjčku. Stejně jsou tací, co se nechtějí zadlužit. Přínosem je rovněž na druhou stranu velký výběr v rámci stavebních materiálů apod. Pozitivní rovněž je, že v dnešní době je mnoho věcí dostupných na internetu, jako jsou například videa, návody apod.

vizualizace domu

Stavba rodinného domu je zdlouhavým procesem

Samotná stavba i příprava potřebuje dostatečný čas. Obnáší i spousty vyřizování věcí na úřadu. Bude zapotřebí prostudovat a seznámit se s platným stavebním zákonem. Je třeba vědět, z čeho hodláte stavět, jaký materiál budete potřebovat, jaké jsou preference. Ideální je začít stavět na jaře nebo v létě.

Ze strany odborníků je apelováno, aby byla připravena i dostatečná finanční rezerva. Jedná se zejména v případě, že mohlo být něco opomenuto v rámci přípravy.

Stavební povolení

Jestliže se bude jednat o stavbu rodinného domu do 150 metrů čtverečních a mající maximálně dvě nadzemní podlaží, podkroví a sklep. Postačí nahlásit stavbu příslušnému stavebnímu úřadu.