Zašedlý koberec není dobrou vizitkou

Když si koupíte nový koberec a položíte jej na podlahu tak, aby přesně dosedal do všech záhybů a kopíroval plochu celé místnosti, doplněný o přízemní sokl nebo lištu, bude to ozdoba bytu a možná, že zatoužíte se po něm alespoň zpočátku, po dobu několika dnů, povalovat, válet sudy či kotrmelce anebo si tu alespoň vychutnat ranní šálek kávy. Koberce bývají velmi měkké, teplé a heboučké a milují je nejen malé děti, ale i my, dospělí. Vnímáme i jejich typický odér, který nás přivítá pokaždé, kdy vstoupíme do obchodu s koberci.

krásný interiér

Uběhne však pár týdnů a měsíců, koberec nám zevšední a začne se pomalu barvit do šeda. Zpočátku si toho nemusíme všímat a postupnou změnu zabarvení ani nezaznamenáme, ale fyzikální zákony jsou neúprosné a značnou roli tu sehraje především gravitace. Ta se postará o to, aby většina prachu dopadla mezi vlákna, smísila se tu s potem a mastnotou a tyto nečistoty pak nevysaje ani sebevýkonnější sáčkový vysavač.

Pokud se rozhodnete koberec podrobit strojnímu čištění koberců a vpustíte na něj například dobře recenzovaný systém Rotovac, zaznamenáte již na první pohled příjemnou změnu, šedá barva zmizí a vlákna opět získají podobu, jakou měla v den, kdy jste koberec poprvé položili na podlahu.

koberec na podlaze

Rotovac si poradí i se zápachem

Používání koberců bychom mohli přirovnat k nošení oděvů, zejména spodního prádla. A v souvislosti s tím se vás dovolíme zeptat, jak často si měníte ponožky? Na tuto otázku odpoví většina z vás poměrně jednoznačně, a tak bychom mohli přikročit k druhé otázce: „Chodíte po koberci naboso“? Pokud na ni odpovíte kladně, pak byste si měli uvědomit, že koberec je také tkanina, a že velmi ochotně přijímá váš pot spolu s bakteriemi, které jej rozkládají.

Jenže koberec nelze jednoduše vložit do pračky, jako ponožky, a zápach, způsobený zejména bosonohou chůzí, neodstraníte běžným vysáváním suchým vysavačem. Od toho tu máme opět Rotovac, který zbaví vlákna nežádoucího zápachu.