Pozor – psychopat na obzoru!

O psychopatovi jste už asi všichni slyšeli. Víte však, o jakého člověka se vlastně jedná? Potkat ho totiž můžete všude, na ulici, v práci, v obchodě, v politice i mezi přáteli. Většinou je to člověk bez emocí, strachu a výčitek. To jsou jeho specifické vlastnosti, které možná na první pohled nejsou ani tak děsivé. Proč jsou tedy psychopati považováni za nebezpečné? A co dělat, setkáte-li se s ním v reálném životě?

strach

Kdo je vlastně psychopat?
Přímá definice bohužel neexistuje. Pod širším označením jde o osobu bezcitnou, které chybějí emocionální empatie, strach či vina. Je to osoba s poruchou osobnosti, s antisociálním jednáním. Často však může ve společnosti vypadat jako skvělý člověk, šarmantní a okouzlující. Bývá inteligentní, jedná racionálně, dosahuje úspěchů, ovšem často na úkor druhých. Bývá impulzivní, má sebejisté vystupování a bezchybné výkony, díky kterým je obdivován.

Člověk dvou tváří
I když takovýto člověk nemusí být doslova šílený, nikdy nevíte, co se skrývá za jeho druhou tváří. Jsou tam totiž odlišnosti na neurologické úrovni, jednoduše řečeno –  porucha na mozku. Nefunguje jim totiž propojení mezi centrem strachu a centrem uvědomění si. To však neznamená, že dotyčný nenese zodpovědnost za své chování.

Poznáte ho až na druhý pohled
Na první pohled je to člověk velmi příjemný, milý, okouzlující. Jeví se, že život či spolupráce s ním je skvělá. Dokáže okouzlit, šarmantně komunikovat. Perfektně se pohybuje ve vztazích, ovšem až po čase poznáte, že s vámi nemá žádné dobré úmysly. Neštítí se ani lhát a obelstít vás, aby dosáhl svého cíle. A tím je moc. Ta totiž znamená nejen přístup k majetku, ale také kontrolu nad druhými. Vztah s ním pak končí podlomeným sebevědomím.

Kde se to v něm bere?
Člověk s psychopatickými sklony se tak již narodí, či je získá v prostředí, ve kterém vyrůstá. Příčinou může být také poškození mozku.

Kolik je kolem nás psychopatů?
Psychopatů se ve společnosti vyskytuje až třináct procent, a podle výzkumů jich je více mezi muži.

krveprolití

Co dělat, když psychopata potkáte?
Když se s psychopatem setkáte v reálném životě, máte vždy pouze dvě možnosti. Buďto se stanete jeho obětí, nebo jeho protivníkem. V obou případech však budete vy ten špatný. Psychopat prostě vždy vyhraje. Takže pokud máte možnost, raději utečte a už se s ním nikdy nesetkávejte!