Očista žaluzií

I když se někde tvrdí, že je rozdílná starost o úklid vertikálních a horizontálních, tak vám řeknu, že je to nesmysl. Záleží vždy na povrchu. Nebo na tom, co je uvnitř. Některé žaluzie totiž mohou být potaženy látkou, ale je vevnitř většinou hliník.
Nebudeme zde rozebírat údržbu mechanických „hejblátek“. Tam si vždy pomůžete malinkou kapičkou maziva. Budeme zde mluvit spíše o údržbě povrchu.
pokoj důchodců
Máte-li doma takové to péřové oprašovátko (viz obrázek), tak jej pečlivě uchopte do pravé ruky a potichu zaneste k nádobě na odpadky. Tam jej zahoďte a už nikdy se k němu nevracejte. Tento uklízecí šmejd sice trochu prachu nabere, ale také jej nehorázněhodně rozvíří, a pokud vám někdo tvrdil, že je oprašovátko nabité ionty, které mikro prach přitáhnou, tak jej pošlete někam. Je to bohapustý výmysl.
Když, tak je lépe si pořídit tzv. kartáč na žaluzie. Je to prakticky pět pěnových hub v jedné řadě na jedné násadě. Je určen na klasické úzké žaluzie. Máte-li kov, namočíte hřeben do saponátů, který máte v oblibě a už čistíte. Snadno a rychle. Totéž lze dělat normální houbičkou. Ovšem vícekrát.
Máte-li svislé žaluzie, a to asi látkové, nebojte se vysavače. Pokud nemáte při ruce speciální nástavec, tak s tím třískněte a dejte si kafíčko. Pak si jej zajděte koupit a máte to.
dívka s prachovkou
Na svislé žaluzie můžete také použít saponát, ale musíte si nejprve zjistit, že to lze. Jinak tam můžete mít skvrny jako jaguár na své kožešině.
Ostatně,každý výrobce by měl přiložit k výrobku něco o údržbě. Tam by mělo stát co můžete použít a čemu se vyhnout. Není-li to tam, pak vám nezbývá než hledat na internetu, nebo experimentovat. Na závěr jednu radu. Pokud už jsou žaluzie špinavé hodně, tak je dejte odborníkům na ultrazvuk. Ne, nepřijedou k vám a za pár sekund je hotovo. Oni, přijedou, ale vymontují a odvezou. Načež to celé vymáchají ve vodě, kde ultrazvuk vyrábí bublinky a žaluzie máte jako nové. Nejprve si však zjistěte cenu.