Dvě zaměstnání – nutnost pro mnoho z nás

Druhé zaměstnání oficiálně přiznává přes 100 000 Čechů. Ovšem pravdou je, že lidí, kteří mají druhou práci kvůli své ekonomické situaci, je skoro milion. Jak je to možné?

Vždyť průměrná hrubá mzda je podle dat Českého statistického úřadu 26 480 Kč. Jenomže na ní bohužel dosáhne jen asi 35% lidí. A ostatní? Ti mají bohužel mizerně placenou profesi, a tak jim druhé zaměstnání, dohoda o provedení práce, příležitostná brigáda nebo i vlastní podnikání umožňuje mít alespoň trochu normálnější příjem, díky němuž jen taktak vyžijí a nedostanou se do dluhů.

Určitě si tuto volbu nezvolili proto, aby si mohli pořídit lepší auto nebo jet na super dovolenou. Životní náklady rostou každým rokem, a to ani nemusíme podlehnout reklamě, která je mocná, takže mnozí z nás podléhají jejím výkřikům o tom, co všechno musíme mít a bez čeho se neobejdeme.

Jak vyjít se svými příjmy má problém přes 50% domácností.
o   V obtížné situaci bývají například samoživitelky, lidé na méně kvalifikovaných místech, nebo rodiny s dětmi. A tak se najde mnoho žen, které přijdou z práce domů, rychle nakoupí, uvaří, udělají s dětmi úkoly a večer pospíchají třeba uklízet do nedalekého podniku.

o   Druhé zaměstnání ovšem vyhledávají i lidé s vyššími příjmy, a to například z důvodu rozvíjení svých schopností.

o   Ovšem mnozí z nás si hledají druhý pracovní poměr jako určitou pojistku proti případné nezaměstnanosti, aby nezůstali bez příjmu.

Mít více povolání je sice východiskem pro mnohé z nás. Přibývá ale případů, kdy dvě, někdy i tři zaměstnání nesou svá zdravotní rizika. Lidský organismus totiž není stroj bez hranic. Pracovat dvanáct, nebo až šestnáct hodin denně, je velmi vyčerpávající.

Lidé navíc vynechávají čas na dovolenou a jsou raději v práci. Výjimkou nejsou ani přesčasy a práce o víkendu. To vše ale může být zdrojem stresu a dalších možných zdravotních problémů.