Dvě zaměstnání – nutnost pro mnoho z nás

Druhé zaměstnání oficiálně přiznává přes 100 000 Čechů. Ovšem pravdou je, že lidí, kteří mají druhou práci kvůli své ekonomické situaci, je skoro milion. Jak je to možné?
uklízečka s kýblem
Vždyť průměrná hrubá mzda je podle dat Českého statistického úřadu 26 480 Kč. Jenomže na ní bohužel dosáhne jen asi 35% lidí. A ostatní? Ti mají bohužel mizerně placenou profesi, a tak jim druhé zaměstnání, dohoda o provedení práce, příležitostná brigáda nebo i vlastní podnikání umožňuje mít alespoň trochu normálnější příjem, díky němuž jen taktak vyžijí a nedostanou se do dluhů.

Určitě si tuto volbu nezvolili proto, aby si mohli pořídit lepší auto nebo jet na super dovolenou. Životní náklady rostou každým rokem, a to ani nemusíme podlehnout reklamě, která je mocná, takže mnozí z nás podléhají jejím výkřikům o tom, co všechno musíme mít a bez čeho se neobejdeme.
dělník na lešení
Jak vyjít se svými příjmy má problém přes 50% domácností.
o V obtížné situaci bývají například samoživitelky, lidé na méně kvalifikovaných místech, nebo rodiny s dětmi. A tak se najde mnoho žen, které přijdou z práce domů, rychle nakoupí, uvaří, udělají s dětmi úkoly a večer pospíchají třeba uklízet do nedalekého podniku.

o Druhé zaměstnání ovšem vyhledávají i lidé s vyššími příjmy, a to například z důvodu rozvíjení svých schopností.

o Ovšem mnozí z nás si hledají druhý pracovní poměr jako určitou pojistku proti případné nezaměstnanosti, aby nezůstali bez příjmu.

Mít více povolání je sice východiskem pro mnohé z nás. Přibývá ale případů, kdy dvě, někdy i tři zaměstnání nesou svá zdravotní rizika. Lidský organismus totiž není stroj bez hranic. Pracovat dvanáct, nebo až šestnáct hodin denně, je velmi vyčerpávající.

Lidé navíc vynechávají čas na dovolenou a jsou raději v práci. Výjimkou nejsou ani přesčasy a práce o víkendu. To vše ale může být zdrojem stresu a dalších možných zdravotních problémů.