Děti školního věku jsou nejčastěji závislé na chytrém telefonu

Dětitráví čím dál tím více svého času na telefonech, tabletech, počítačích a dalších elektronických zařízení. Už i samotní lékaři tvrdí, že už hodina denně na těchto zařízeních není ideální. Tato závislost nejvíce postihuje hlavně děti předškolního a školního věku.

chlapec

Může být velmi nebezpečná a může vést až k neklidu, vzteku, záporné reakce na omezení apod. Nepůsobí na dítě pouze psychicky ale taky fyzicky. Dlouhé vysedávání u elektroniky, vede až k omezení pohybu a děti mohou začít nabírat na váze. Za závislé považují odborníci ty děti, které stráví na mobilních telefonech či počítači více jak 35 hodin týdně. Příznak závislosti je například to, když dítě reaguje velmi záporně na omezení používání těchto systémů.

telefon

Dá se tomuto problému vůbec zabránit?
Odpověď na tuto otázku zní ANO. Velkou zodpovědnost ale za to musí nést rodiče, jelikož svým dětem musí vymezit hranice používání těchto zařízení.

Z čeho tento problém vůbec vzniká?
Na vině jsou hlavně rodiče, kteří svým dětem nevěnují pozornost a je pro ně lepší dítěti dát do rukou mobilní telefon a nechat je být, ať je klid. Pokud rodiče dávají telefon do ruky dítěti, které je mladší než dva roky, měli by se nad sebou zamyslet, protože zde něco není v pořádku. Děti mají chtíč napodobovat své rodiče a to ve všech situacích. Pokud například sebou všude nosíme mobilní telefon či tablet, je možné, že dítě tuto situaci bude jednou také skutečně napodobovat.

Jak tuto závislost řešit?
Hlavně s mírou. Dětem předškolního věku, by se daná elektronika měla dovolovat pouze na hodinu nebo dvě denně. Když už děti například mobilní telefon musí mít, měli bychom se snažit, aby například hry, které na něm hrají, měly vzdělávací nebo zábavný charakter. Podle psychologů ale nemusí tyto zařízení znamenat vyložené zlo, pokud zvolíme například školu hrou. Co je ale nejdůležitější? Hlavně podporovat fantazii dítěte ať už vymýšlením příběhů nebo modelování z plastelíny.

fotky

A jaký názor na tuto problematiku máte vy? Souhlasíte s námi nebo na tohle téma máte jiný názor? Podělte se o něj s námi do komentářů pod článkem J.